Congratulations to our 2013 National Technical Honor Society 2013 Inductees

May 8, 2013

On April 25th the Delaware Area Career Center held their 21st Annual National Technical Honor Society Induction Ceremony.  Thirty-three students were recognized for excellence in student achievement, service, and leadership.  Twenty-four students were inducted as new members in the Honor society and nine students were recognized with the honor for 2nd year membership.

 

Senior 2nd year members, Makayla Cimini and Hannah Clegg, introduced Michael Miller, DACC Career Technical Education Supervisor, and Anne Wisniowski, Pupil Services Supervisor, who were speakers for the evening.  Both inspired the students to reach for their potential and to make the most of the journey through life’s opportunities and challenges. 

The 2nd year members conducted the candle lighting induction ceremony which highlighted the seven membership attributes: skill, honesty, service, responsibility, scholarship, citizenship, and leadership.

All honorees received an official NTHS membership certificate and pin.  Seniors were awarded an NTHS honor cord and graduation tassel.

Emily McKinney and Kathy Tornes, local advisors, appreciate all who were in attendance to honor these deserving students.

NTHS -2nd Year Recognition
Bennington, Westyn (Buckeye Valley HS)  Environmental Technology
Cimini, Makayla (Buckeye Valley HS)  Environmental Technology
Clegg, Hannah (Westerville Central HS)  Interactive Media
Floyd, Breanna (Rutherford B. Hayes HS)  Interactive Media
Huang, Miranda (Mt. Vernon HS)  Zoo School
Laubacher, Lindsey (Rutherford B. Hayes HS)  Health Technology
Nelson, Nicole (Rutherford B. Hayes HS)  Zoo School
Spiers, Alexis (Buckeye Valley HS)  Cosmetology
Votaw, Rebecca (Buckeye Valley HS)  Environmental Technology

Senior – 1st Year Inductees
Ambrozich, Nicholas, (Worthington Kilbourne HS)  Law Enforcement
Cognion, Bethany (Rutherford B. Hayes HS)  Pre-Professional Internship
Hatfield, Wilma “Deanna” (Westerville North HS)  Early Childhood Education
Kaur, Harshpreet (Olentangy Orange HS)  Health Technology
Kelly, Sarah (Big Walnut HS)  Health Technology
Mohler, Jared (Olentangy Liberty HS)  Law Enforcement
Pierce, Nicolas (Rutherford B. Hayes HS)  Networking
Sech, Patrick (Buckeye Valley HS) Power Sports and Diesel Technology

Junior Inductees
Bell, Myca (Westerville South HS)  Early Childhood Education
Berg, Natalie (Worthington Kilbourne HS)  Information Technology Academy
Day, Ashley (Jonathan Alder HS)  Zoo School
Graff, Jillian (Dublin Jerome HS)  Zoo School
Greene, Hannah (Thomas Worthington HS)  Zoo School
Hogan, Maggie (Fairbanks HS)  Zoo School
Hutchinson, Dermot (Jonathan Alder HS)  Zoo School
Kelley, Hayden (Rutherford B. Hayes HS)  Early Childhood Education
Pasco, Robert (Thomas Worthington HS)  Electronics
Piatt, Skylar (Buckeye Valley HS)  Medical Office
Jeck, Emma (Worthington Kilbourne HS)  Cosmetology
Penton, Elizabeth (Westerville Central HS)  Health Technology
Spiers, Abigail (Buckeye Valley HS)  Environmental Technology
Vu, Duc Anh (Buckeye Valley HS)  Information Technology Academy

Additional photos can be accessed (and downloaded) from our Flickr site.